susapusa.ee

Susapusa lastehoius arendame laste sotsiaalseid oskusi.
Kasutame programmi Start.PAKUME TÖÖD LAPSEHOIDJALE. Otsime hoolast, positiivset, sõbralikku ja korralikku eesti keelt kõnelevat inimest. Hea, kui oskaksid suhelda ka inglise keeles. Võta meiega ühendust susapusalastehoid@gmail.com või 5251300.
 

 

Start programm

START programm on spetsiaalselt 1-3aastaste laste jaoks väljatöötatud sotsiaalsete oskuste arendamise programm. Eestis on programm kasutusel 2017. aasta aasta kevadest.
 
Mis on sotsiaalsed oskused?
Sotsiaalsed oskused on väga olulised selleks, et elus hästi hakkama saada. Väga kokkuvõtlikult öeldes võimaldavad sotsiaalsed oskused suhelda viisil, mis on kohane ja tõhus. Kohane tähendab seda, et lapse käitumisviis on aktsepteeritud ja see ei saa negatiivset hinnangut. Tõhus tähendab seda, et laps saavutab oma käitumisega enda jaoks soovitud eesmärgid.
 
Programmi sisu
Programm koosneb kolmest osast:
1) empaatia arendamine - lapsed õpivad ära tundma nii iseenda kui teiste erinevaid emotsioone, me räägime lihtsamatest tunnetest nagu rõõm, kurbus, viha, kartus, üllatus ja vastikus;
2) kiindumussuhte arendamine keskendub sellele, et lapsel tekiks teda ümbritsevate oluliste täiskasvanute suhtes usaldus- ja kindlustunne;
3) sotsiaalse koostöö arendamine - toetame selliste oskuste arengut, mis aitavad lastegrupis hästi toime tulla, nt oskus oodata, mänguasju vahetada, abi paluda jne.
 
Mida me konkreetselt teeme?
Igal nädalal kolmel hommikul räägime ühel teemal (üks teema on päevakorral kaks nädalat järjest). Näiteks: esimesel nädalal on teemaks rõõm. Hommikuringis näitame lastele pilte rõõmsatest situatsioonidest, õnnelikest inimestest. Arutame koos, kuidas aru saada, et inimene on rõõmus, miks üldse inimesed on rõõmsad jne. Terve nädala vältel juhime laste tähelepanu konkreetsele tundele ka tavasituatsioonides, nt kui keegi naerab rõkkavalt, siis toome selle esile ja juhime tähelepanu vastavale emotsioonile. Meil on seinal ka pildid uue teema kohta, vaatame neid koos ja räägime juurde väikeseid jutukesi.
Me alustame tunnetega, kuid hiljem tulevad sellised teemad nagu asjade jagamine, sõbra aitamine, koos tegutsemine jne jne. Kokku on teemasid 18 nädalaks.
 
Miks me seda teeme?
Ümberringi on palju lapsi, kes on akadeemiliselt targad ja tublid, kuid nende suhtlemisoskus on kehv - oma tunnetele nad nime anda ei oska, abi paluda ei oska, erinevates situatsioonides sobilikult käituda ei oska, teisi inimesi ei mõista, probleeme aktsepteeritud moel lahendada ei suuda jne jne. Meie usume, et lapsed, kes suudavad iseendaga toime tulla, oma tundeid ohjata ja käitumist suunata, on palju õnnelikumad ja me tahame anda oma panuse selles suunas liikumiseks.
 
Mida me ootame lapsevanematelt?
Meil oleks hea meel, kui lapsevanemad leiavad aega ja tahtmist ka kodus meie tegemisi toetada. Näiteks, kui räägime rõõmust, siis võiks ka kodus sellele tundele tähelepanu juhtida. Oluline on, et laps tasapisi õpiks märkama, mis on rõõm, kes võib rõõmus olla, mis on põhjused ja kuidas selle tundega toime tulla nii enda kui teiste puhul (rõõmu puhul pole vist küsimust, aga nt kurbuse või viha puhul küll). 
 
Lisainfo
Start programmi suurem vend on Samm-sammult ja selle kohta saate lugeda siit: http://samm-sammult.ee/.